تبلیغات
تولیــــد کننــده قفـــس های بلــدرچــین،کــبـک و ... - كنترل بیماری های قرقاول

تولیــــد کننــده قفـــس های بلــدرچــین،کــبـک و ...

زیبــــــــا ، اســــــــتاندارد ، مســــــــتحکم

نكات مدیریتی در كنترل بیماری های قرقاول


پرورش قرقاول در سالهای اخیر در بسیاری از كشورهای جهان به خاطر استفاده از گوشت، رهاسازی در شكارگاهها و بهره برداری به صورت شكار به یك شاخه مهم از پرورش پرندگان تبدیل شده است. با آن كه پرورش این پرنده در عمل به دلیل ریزه كاریهایش مشكلاتی را در بردارد اما در مقیاس كوچكتر با توجه به قابلیت استفاده از محیط زیست و نادر بودن نوع وحشی آن، یكی از سودآورترین پرندگان نسبت به دیگرا پرندگان همطراز از خود است. قرقا ول از جمله پرندگان بومی و نادر در ایران است كه در مراتع و بوته زارها زندگی می كند . این پرنده در زبان محلی تورنگ یا تیرنگ نامیده می شود.قرقاول یكی از زیباترین پرندگان ایران است و به نوعی جز مجموعه تنوع زیستی ایران محسوب می شود كه با تغذیه از دانه های گیاهی و حشرات می تواند در حفظ محصولات كشاورزی مفید باشد. قرقاولهای ایران همه از یك گونه اند ولی با توجه به پراكندگی جغرافیایی و تفاوتهای ظاهری برخی آنها را به 4 زیر گونه تقسیم می كنند:

1- قرقاولهای ارسباران و دشت مغان 2- قرقاولهای تالش از آستارا تا چالوس 3- قرقاولهای گلستان از بابل تا گلستان 4- قرقاولهای سرخس و حوالی رودخانه مرزی هریرود

طبق مدارك موجود در سازمان محیط زیست كشور، این پرنده در دهه چهل شمسی به علت ابتلا به بیماری نیوكاسل مرغی، تخریب محیط زیست و مهاجرت مردم به مناطق میان دشت و ارتفاعات برای ساخت بناهای مسكونی و نیز به علت شكار بی رویه و سم پاشی های مزارع و باغها در معرض انقراض و نابودی قرار گرفت .اما با تلاشهای و پیگیری دوستداران طبیعت و محیط زیست قوانین و مقررات شكار و صید در بیست و نهم خرداد 1346 به تصویب رسید كه به موجب آن حمایت و حفاظت از قرقاول در دستور كار مسئولان قرار گرفت و مناطقی از جنگلها و مراتع شمال ایران به محلهای حفاظت شده برای وحوش نادر تبدیل شد. در سال 1357 به گواهی اسناد موجود تعداد قرقائلهای موجود در حصار مركز پرورش قرقاول بابل كنار 5000 قطعه بود.در سال 1359 تاسیسات مركز پرورش قرقاول بابل كنار تبدیل به مركز پرورش مرغ لاین و اجداد شد كه امروزه به عنوان یك مركز موفق و بی نظیر در خاورمیانه اقدام به تولید مرغ اجداد كرد.

منبع : مرکز اطلاع رسانی طیور ایران


کاربر گرامی جهت مشاهده متن کامل مقاله به آدرس  ذیل مراجعه نمایید .


مقاله pdf

همه پیوندها